Mağara ister sulu olsun, ister kuru olsun, genel kural; mağaraya girerken pamuklu hiç bir şey giymemektir. Buna iç çamaşırlar da dahildir. Bunun nedeni, pamuklu giysilerin ter veya sudan ıslandığında ağırlaşmalarının yanısıra hemen kurumamaları ve ısı izolasyon özelliklerini de yitirmeleridir. Bu yüzden yün veya polar malzemeler giyilmelidir. Pamuklu giymeme kuralını bozan tek istisna, tamamen kuru olduğuna emin olunan mağarada pamuklu dış tulum giyilmesi olabilir. Yine de iç giysiler pamuklu olmamalıdır. Baş ve boyun:
Eğer mağara soğuk ise, polar veya sentetik kumaştan balaklava giyilmelidir. Eller:
Elleri soğuktan ve aşınmalardan korumak için yarım boy büyük bulaşık eldiveni veya tercihen daha sağlam olan lastik işçi/usta eldiveni giyilmelidir. Eldiven eli sıkmamalı ve elin ıslanması durumunda nemin dışarıya çıkacağı şekilde biraz bol olmalıdır. Eldivenin içinde kesinlikle pamuklu örgü vs olmamalıdır. Eğer mağara soğuk ise veya suda yüzülecekse, lastik eldiven içine ince dalış eldiveni giyilmesi tavsiye olunur. Ayaklar:
Bir veya iki kat kalın yün çorap giyilmelidir.
Eğer mağara sulu ise, 2-4 mm kalınlığında dalış patiği giyilebilinir. Üzerine giyilecek mağara çizmesi, iki kat çorap veya dalış patiğinin üzerine giyilebilecek boyutta olmaldır. Çizmenin içinde kurumayı geçiktirecek, muflon vs olmamalıdır. Basit işçi çizmeleri uygundur. İç çamaşır:
Pamuklu herhangi birşey giyilmemelidir. Eski su tutmayan, çabuk kuruyan bir mayo giyilebilir. İç elbiseler:
Gövde ve bacaklara bir veya ikişer kat polar veya yünlü giyilebilinir. Su tutmayan polar kumaştan imal edilen altı ve üstü tek parça olan mağara içlikleri en uygunudur. Mağaranın sıcaklığına göre, istenirse üzerine ilave polar veya yün giyilebilinir.

Eğer mağarada sürekli olarak bel hizasını geçen göller varsa iki parçalı dalış elbisesinin alt parçası giyilebilinir. Yüzülecek ise; komple dalış elbisesi giyilmelidir. Dış tulum:
İçe giyilen polar veya dalış elbisesini yırtılmalardan korumak için sentetik kumaştan imal edilmiş mağara tulumu giyilmelidir. Dizler:
Sürünme veya ip/merdiven ile inip çıkarken dizleri korumak ve dış tulumun yırtılmasını önlemek için dizlik giyilmelidir.

giyim