malzeme

Mağaraya eksik malzeme ile girilmesi, hem riskli olabilmekte, hem de araştırmayı aksatabilmektedir. Bu listenin çoğaltılarak geziye götürülmesi faydalıdır. Kişisel Malzemeler Her Mağara için Kişisel Malzemeler : Kask Yarım boy büyük lastik bulaşık veya tercihen daha sağlam olan sıvacı / usta eldiveni Dizlik Kişisel veya grubun mağara çantası Kask içerisindeki boşlukta veya cepte; ısıtıcı soba ve alüminyum folyo. Cepte; suya dayanıklı küçük bir el feneri, küçük bir çakı, küçük bir dübel sıkma anahtarı (no 13 anahtar) Cepte veya kişisel mağara çantası içerisinde; su geçirmeyecek şekilde paketlenmiş yedek piller. Mağara çantası içerisinde; kişi başı en az yarımşar litre su, su geçirmeyecek şekilde paketlenmiş en az birer öğünlük yiyecek, küçük ilk yardım çantası, ağrı kesici hap, birkaç metre ince yardımcı ip. 
Notlar: Her giriş öncesi ışık sistemleri kontrol edilmelidir. Mağaradan çıkışta, varsa, kasktaki Petzl pil haznesinin su geçirimsizliği sağlayan contanın ezik kalmaması için hazne kapağı, yarı açık konuma getirilmelidir.
 Dikey Mağaralar İçin İlave Kişisel Malzemeler: Emniyet kemeri (koşum) Emniyet kemerini kapatmak için delta veya oval Biri kısa, biri uzun olacak iki göbek bağı ve karabinası Ucunda kilitli karabinası olan çanta asma ipi Üzengi, el cumarı, küçük kilitli karabinası ve deltaya bağlantısı Göğüs çaprazı Göğüs cumarı ve küçük kilitli karabinası Desandör ve oval kilitli karabinası Desandörün oval kilitsiz sürtünme karabinası Kullanılmadığı zaman üzengi vs asmak için birkaç yedek karabina Döşeme yaparken veya toplarken yardımcı olması için kanca (goutte d’eau) Gerekmesi durumunda kullanmak üzere, ekibin çantası içerisinde 25-30 m ip, perlon, makara ve birkaç karabina. 
Not: Mağarada ilerlerken malzeme gereken yerler, arkadan gelecek ekibin geçip ilerleyebileceği şekilde bırakılmalıdır.
 Ekip Malzemeleri: Sulu Mağaralar İçin: Şişme bot Şişme botun tıpaları Bot tamir malzemesi Bota bağlı 2 m uzunluğunda 4-8 mm kalınlığında bot çekme ipi Büyük göller varsa kürek veya plastik pinpon raketi. Gerekiyorsa, botu geri çekmek için göl uzunluğundan biraz fazla 2-6 mm kalınlığında yardımcı ip. Ölçüm Yapılacaksa: Uzun (ve kısa) çelik metre veya lazermetre Pusula Klinometre Suya dayanıklı kağıt ve altlığı Kurşun kalem ve yedeği Notlar: Tüm ölçüm malzemeleri boyuna asılabilecek şekilde ipe bağlı olmaldır. Alkalin pil pusulayı saptırır. Pusula zor okunuyorsa, ışık yarım metre uzaktan tutulmalıdır. Döşeme Yapılacaksa: Perlon bandlar Dübel sürücü (bileğe bağlamak için ipi olmalı) Çekiç (bileğe bağlamak için ipi olmalı) Alınacaksa matkap Dübel ve konileri Dübel anahtarı (bileğe bağlamak için ipi olmalı) Düz, burgulu ve crown askılar Kilitli karabinalar SRT (TİT) ipleri İp için koruyucu yastık Çelik merdiven kullanılacaksa, merdiven uzunluğunun iki katı dinamik emniyet ipi